Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sağlık Deposu Bitkiler
#1
Sağlık Deposu Bitkiler

Çevremizde bulunan sağlık ve sıhatli yaşam için kullanılabilecek bitikikler ve bu bitkilerin faydları nerede ve nasıl kullanılacağı

[Resim: saglik-bitki.jpg]


Çörek Otu Faydaları

Mikrop, virüs ve ıtarlara karşı etkili bir koruyucu bitkidir. İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişleticidir. Kan şekerini düşürmeye ve vücut­taki zehirlerin atılmasına yar­dımcı olur. İdrar söktürür. Süt artırıcı özelliği vardır. Suyu ile sivilcelere pansuman yapılır. Yaraların daha hızlı iyileşmesi­ni ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.

Kullanıldığı Yerler
Her türlü ekmek, pide, sandviç, kek, kuru pasta ve kurabiyelerin üzerine konulmak sureti ile kullanılır.

Tarçın çayı Faydaları
Sindirim sistemi bozuklukları, ishal, adet öncesinde ya da sonrasında oluşan ağrıları ha­fifletmek için kullanılır. Soğuk algınlığı belirtilerini azaltır, mide rahatsızlıklarını hafifletir, kilo vermeye yardımcı olur, kan şekerini düzenler, mide kramp­larına iyi gelir, anti bakteriye! özelliği ile enfeksiyonlara karşı koruma sağlar
Kullanıldığı Yerler Tarçın Çayı Hazıranışı:
Tarçın çayı yapmak için 1 adet kabuğu bir kaç parçaya ayırarak yarım litre kaynamış suya atıp demliğin kapağı kapalı halde 10 dakika demlenmesini bekleyin.
Bir çay kaşığı (yaklaşık 7 gram) tarçın günlük demir ih­tiyacınızın %4’ünü, kalsiyum ihtiyacınızın %8’ini, man- ganez ihtiyacınızın %68'ini, lif ihtiyacınızın karşılamaya yeter.

Defne Yaprağı Faydaları
Terletici ve antiseptik etkile­re sahiptir. Grip, nezle gibi hastalıklarda ateş düşürücü özelliği vardır. Romatizmaya karşı etkilidir. Sindirim sistemi hastalıklarında, hazımsızlıkta, iştahsızlıkta, gastritte ve karın­daki gaz şikayetlerinde etkilidir. İdrar söktürücüdür.
Kullanıldığı Yerler
Balık çorbası, et suyu ve şehriyeli çorbalarda, barbekü, spagetti ve domates soslarının hazırlanmasında, bı* ğulamalarda, her tüllü et ve sebze yemeklerinde kt nılır. Av eti, balık ve deniz mahsûlleri, bazı tür set (pişerken), patatesli ve domatesli yemeklere vb.

Dere Otu Faydaları
Mide ve bağırsak gazlarını söktürücüdür. Sindirimi kolay­laştırır, midenin gerektiği gibi çalışmasını sağlar. Hıçkırık ve hava yutmayı engeller. Sinir zafiyetini giderir. Uyku verici­dir. Anne sütünü çoğaltır. İştah açıcıdır. Ağız kokusunu giderir.Çocuklardaki gaz ağrılarını gi­derir. Yemeklere ve salatalara tat vermek için eklenir.
Dere Otu Kullanıldığı Yerler
Balık çorbalarında, mayonez çeşitlerinde, salatalarda, değişik türden soğuk balık etlerinde, haşlanmış sebze­lerde (patates, pancar, enginar) mangal- kuzu eti, lahana turşusu ve salatası, beyaz peynir, kabak, tereyağı ve pilavlarda sıklıkla kullanılır.

Feslegen Faydaları
Öncelikle sindirim sistemini ve sinir sistemini olumlu etkiler. Ko­nik, şişkinlik, mide krampı, ve sindirim problemlerinde yardım­cıdır. Mide bulantısını yatıştırır ve bağırsak parazitlerini öldürebilir. Yatıştırıcı etkisi sayesinde, sinir­lilik, depresyon, gerginlik ve uy­kusuzluk durumlarında yardımcı olur. Geleneksel olarak, anne sütünü arttırmada kullanılır.
Feslegen Kullanıldığı Yerler
Domates, makama yemeklerinde kullanıldığında ye­meğe müthiş bir lezzet katmaktadır. Güzel koku, na­neli bir aroma tadı vermektedir. Özellikle fırında tavuk, kuzu veya balık yemeklerinin pişirilmesinde, sarr kekik ve mercanköşkle birlikte çok iyi bir uyur lamaktadır. Her türlü soslu sebze ve et yemek çorba, domatesli sos, kuzu, dana, balık etleri, lar yemekler, yeşil salata, çeşitli çerezlerde ve omlet kullanılır.

Hardal Faydaları
Hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Göğüs hastalıklarında faydalıdır. Göğsü yumuşatır, öksürüğü ve bronşiti azaltıcı et­kisi vardır. Beyne ve karaciğer gibi iç organlara kan toplan­masında kanı cilde toplamak ve ağrı kesmek için faydalıdır. Sinirleri kuvvetlendirir.
Hardal Kullanıldığı Yerler
Bazı yiyeceklere tat vermede kullanılır. Salatalarda (sıvı yağ, sirke ve baharatla birlikte karıştırılıp) sos ola­rak, turşu yapımında kullanılır. Hardal, öğütüldüğünde herhangi bir aromaya sahip değildir. Suyla karıştırıldığı zaman acı bir tat alırsınız. Bu nedenle hantallİİHBj lanılmadan önce su ile karıştırılmalıdır.

Himalıya Tuzu
Yüksek tansiyon, kontrolü, depresyon, stres, böorek taşla­rının ve kumlarının erimesine, kalp ritmini düzenleme ve kalp damar hastalıkları, migren, kemik erimesi, gut hastalığına, kireçlenme ve romatizmaya, diabet, alzheimer, astım ve aler­jiye, kaslardaki güç kaybına karşı etkilidir. Kanserli hücrele­rin oluşumunu önlemeye ve tedavisine yardımcı olur. Uyku düzeni sağlar. Yaşlanmayı ge­ciktirir.
Himalıya Tuzu Kullanıldığı Yerler
Tuzlukta öğüterek yemeklerinizde gönül rahatlığa lanabilirsiniz.Cilt güzelliği içinde ayrıca maskelerin içerisine çay kaşığı kadar bu karışım katılıp kullanılabilir.Yüzdeki çiller ve lekeler için ise, su ile karıştırılır ve masaj yaparak uygulanır ve daha sonra yüz ılık su  ile yıkanır.

Hindis­tan Cevizi
Çok besleyici, güçlendirici ve kilo aldırıcı bir besindir. Hindis­tan Cevizi bütün aminoasitleri içeren yüksek kalitede protein içeriğine sahiptir. Potasyum, sodyum, magnezyum, ve sülfür açısından da zengin bir besin­dir. Hindistan cevizi, midedeki asidin dengelenmesine yardım­cı olur.
Hindis­tan Cevizi Kullanıldığı Yerler
Patates ve sebze pürelerinde ya toz halinde ya da ren­delenmiş halde; ayrıca beşamel soslarda, bazı hamur işlerinde keşkül, puding, revani, gütfoç, şekerpare ve  suflelerde üzerine serpilmek suretiyle kullanılır. Çırpıl­mış kremanın üzerinde, muhallebi çeşitlerinde ve yemeklerde, keklerde, kurabiyelerde ve çeşitli tatlılarda kullanılır.

Ihlamur
Çiçekleri, bahar ayları ve güze dogru mevsiminde toplandıktan sonra kurutulur. Ihlamur çayı sinirleri yatıştırmak ve kaygı giderici ola* rak kullanılmaktadır. Terlemeyi teşvik eder, toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve ateş düşürür. Ök­sürüğe, gribe ve nezleye iyi gelir, boğaz ağrısını alır. Migren ağrıla­rını hafifletir.
Kaygıyı, stresi azaltır ve rahatlama sağlar, kas spazmlarını, çarpıntıyı giderir. Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağladığı ve hazımsızlığa iyi geldiği için, is­hal tedavisinde kullanılır. Kan basıncını düşürür. Karaciğer rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır. Damar sertliğine, safra kesesi rahatsızlıklarına karşı kullanılır.
Ihlamur Kullanıldığı yerler
Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak çay hc kullanılır Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir öze vardır. Balla karıştırılıp içilirse mide ülserine faydalıdır K dolaşımını düzenler.


Çevremizde sıklıkla bulunan sağlık ve sıhatli yaşam için kullanılabilecek bitikikler ve bu bitkilerin faydları nerede ve nasıl kullanılabileceği...

Acı toz kırmızı biber

Acı toz kırmızı biber, iştah arttırıcı vasfı ile birlikte dezenfekte edici özelliğinden dolayı sindi¬rim sistemi için ayrı bir önem taşımaktadır. C vitamini içeren kırmızı biber, insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kalp krizi riskini azaltır. İdrarı arttırıp, böbrek, dalak ve pankreası olumlu etkiler.

[Resim: saglik-bitki.jpg]

Acı toz kırmızı biber Kullanıldığı Yerler
Yemeklerinde acı tadı tercih edenlerin baharat; Sebzeli yemeklerde, etli yemeklerde, çorbalarda tes salatası, kısır, vb. yapımında kullanılır.

Toz karabiber
Mideyi ısıtır, iştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki mikropları öldürür.Enerji verir. Özellikle sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışmasına yardımcı olur.Hazmı kolaylaştırır. İdrar ve gaz söktürücü etkisiyle kabızlığı önlemek için faydalıdır.
Toz karabiber Kullanıldığı Yerler
Toz karabiber; baharatlı keklerde, zencefil kurabjyiİl lerde, barbekü, et, balık, tavuk, sebze yemeleri ve kremalı çorbalarda, haşlamalarda ve kullanılır. Çiğ köfte, kısır, her türlü zeytinyağlı ve etli dolmalarda kullanılır ve rengini bozmaz.

Karanfil
Ağrıları dindirir Sinirleri uyarır. Hazmı kolaylaştırır. Ağız kokusunu giderir. İştah açar. Mikropları öldürür. Diş ağrılarını kesmeye yardımcı olur. Gaz söktürücüdür. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Kalbi ve hafızayı kuvvetlendirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, ishali keser. Mideye ve akciğerlere kuvvet verir.
Karanfil Kullanıldığı Yerler
Haşlama ve deniz mahsûllerinin buğulamaları' dana-sığır etlerinin (pişmeden önce içine birkaç ta koyarak) kızartmalarında, çorba, ve etlerde kullanıl Ayrıca, ayva tatlısı, aşure, kek, meyve salatası ve reçel yapımında kullanılır.

Karbonat
Çoğu kişi, karbonatı sadece hamur işi yapımında kullanıl* dığını düşünmektedir. Fakat bu besinin birçok yararı bulunmaktadır. Kokuyu ve terlemeyi engeller. Yumuşak ve parlak bir cilt için faydalıdır. Ağız kokusu¬nu giderir ve dişleri beyazlatır. Temizlik, dezenfekte malzeme¬si, pas önleyici, lavabo açıcı ve parlatıcı olarak kullanılır.
Karbonat Kullanıldığı Yerler
Karbonatı ve bir miktar sirke bileşenini karif!iâ|H| şekline getiriniz ve banyo çıkışı bu kar^^Hİl altına ya da en çok terleme yapan şekilde masaj yaparak uygulayınız.Cildinizin pürüzsüz olmasını ve nem kazağtâS^H karbonat ve su karışımım ile yüzünüze hıasâ^nSH ve iyice durulayınız.

Kekik
Bedeni kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. Kalp çarpıntısını keser. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder. Kandaki şeker miktarını azaltır. Gırtlak ve bademcik iltihapla¬rında iyileştirici özelliği vardır. Dezenfekte edici ve balgam söktürücü olarak kullanılır.
Kekik Kullanıldığı Yerler
Bütün ızgara etlerde (bonfile, biftek vs.), değişik hamur yemeklerinde (özellikle pizzalarda) kullanılır. Spagetti soslanna, mantar yemeklerine, domates salatalarına ve dolma çeşitlerinin içine bir miktar konulabilir. Her türlü sebze ve yumurtalı yemek çeşitlerine eklenebilir.

Kırmızı Biber
Mide suyu ve tükürük oluşumunu teşvik eder, sindirimi kolaylaştırır. Romatizma, mafsal ve diş ağrılarını azaltır, krampları giderir. Terlemeyi arttırır, öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir.Sinirleri yatıştırır, vücuttaki aşırı yağ ve kolesterol birikimini önlemeye yardımcı olur.
Kırmızı Biber Kullanıldığı Yerler
Çorbalarda, soslarda, sulu yemeklerde, soslarında, yumurtalı yemeklerde (menemen JİHH dana etlerinde, soslu yemeklerde, ve bütün sebzelerde kullanılır. Ağız yakmactaİH^H leri tatlandırmak ve renklendirmek mantı, çerkez tavuğu ve spagettinin katılır. Pastırma üzerine sürülen sında da kullanılmaktadır.

Kimyon
Mide şişkinliği, kramp eşliğin­deki hafif mide ve bağırsak rahatsızlıkları, sinirsel mide ve kalp rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Bebeklerin sindirim güçlüklerini gidermeye yardım­cıdır. Safra kesesi salgılarını dengeler.
Kimyon Kullanıldığı Yerler
Köftelerde, ızgaralarda, etli dolmalarda, bazı çorba­larda kullanılır. Havuç, domates, biber salatalarının soslarında, fırında balık (biberiye, defne yaprağı, fes­leğen ile), lahana, patlıcan, mercimek gibi sebzelerde kullanılır. Beyaz peynirde ve patatesli yemeklerde de kullanılabilir.

Kişniş
İştah açar ve hazmı kolaylaştı­rır. Sinirleri yatıştırır ve sinirsel baş ağrılarını keser. Bağırsak gazlarını söker. Karın ağrılarını giderir. Kusmayı önler. Kalbi kuvvetlendirir, çarpıntı ve baş dönmesini önler.
Kişniş Kullanıldığı Yerler
Etli ve zeytinyağlı dolmalarda, çerkez tavuğunda, İzmir köftede, balık çorbalarında, kırmızı ve beyaz etlerde, enginar, kereviz, patlıcan yemeklerinde, ğanlı, sosisli yemeklerde, dolma çeşHMİİS^H fasulyede, mayonez çeşitlerinde, |km$| meyve kompostosu yapımında kullanılmaktadır.

Köri
Körinin doyurucu özelliği vardır. Çay ile birlikte tüketilirse kilo vermede yardımcıdır. Sindirime yardımcı olur. Vücutta biriken zararlı maddeleri atar. Hazım ve karaciğer sorunlarında fay­dalıdır. Safra kesesi hastalıkla- rındada kullanılır.
Köri Kullanıldığı Yerler
Koyun, kuzu ve tavuk etleri ile yapılan yemeklerle beraber, özellikle makarna ve pilavda (pişerken veya piştikten sonra) kullanılır.

Kuş Üzümü
Damar hastalıklarına iyi gelir. Bağırsakları yumuşatır. Hasta­lıklara karşı vücut direncini art­tırır. Sindirim sistemini güçlen­dirir. Karaciğeri koruma altına alır. Balgam söktürücüdür.
Kuş Üzümü Kullanıldığı Yerler
İç pilavda, zeytinyağlı dolmalarda, bazı tatifiaı lerde, aşure yapımında, pasta ve kurabiyelerde sıklıkla kullanılır.
 
Kuşburnu Çayı
İyi bir C vitamini kaynağıdır Ba­ğışıklık sistemini güçlendirerek kanserli hücrelerin yayılmasını engeller. Nezle, grip gibi bulaşıcı hastalıklardan korur, romatizma ağrılarını hafifletir, kolesterol ve şekere karşı etkilidir. Cilde doğal parlaklık verir.Kemik erimesinde, bağırsak hasta­lıklarında ve ishalin önlenmesinde, safra kesesi taşlarının önlenme­sinde, gut hastalığında, karaciğer iltihabını gidermede, gözleri kuv­vetlendirmede ve gece körlüğünü önlemede (göz banyosu şeklinde), vücudun yaşlanmasını geciktirmede, tansiyonu düzenlemede, hemoroit tedavisinde faydalıdır.
Kuşburnu Çayı Kullanıldığı Yerler
Kuşburnu Çayı’nın Hazırlanışı:
Yarım litre kaynamış su içine 2 yemek kaşığı kurutulmuş kuşburnu atmanız yeterli olacaktır. Ateşin üzerinden alıp 10 dakika beklettikten sonra içebilirsiniz. Farklı tatlar elde etmek için 1 çay kaşığı kuru nane ya da ebegümeci ekleyebilirsiniz.

Limon
Limon oldukca güclü bir mikrop öldürücüdür özellikle soguk algınlığı üşütme vb. hastalıklarda rahatlıkla kullanılabilir. Kireçlenmiş çaydanlık, su ısıtıcısı için bir miktar ekleyip kaynatıldığında kireçler  yok olur. İçli köfteyi kaynattığı­nız suya koyarsanız dağılmasını engelleme görevi yapar.
Limon Kullanıldığı Yerler
Özellikle içecek, zeytin salamura, reçel, turşu gibi maddelerin uzun süreli muhafaza edilmesi için betti oranlarda kullanılır. Meyve sulu içeceklerde, salata  sosu yapımında ekşilik verici olarak, reçel yaptmtıı4||ii ise kıvam arttırıcı olarak kullanılır.

Mahlep
Astıma iyi gelir. Balgam sökücü özelliği vardır. Böbreklerdeki taş sancısının azalmasına yar­dımcı olur. Hazımsızlığı giderir. Gaz söktürücüdür. Kandaki şekerin düşürülmesinde yar­dımcıdır.
Mahlep Kullanıldığı Yerler
Yabani vişne tanelerinin çekirdeğinin içinden çı^ bir tohumdur. Acı bademi andıran bir kokusu vardır re, çöreklere, kuru pastalara (1 kg una bir çorba koymak sureti ile) ilave edilerek kullanılır. Ayrıca ü tatlılarda da kullanılabilir.

Haşhaş
Başta diş ağrıları olmak üzere ağrı ve sancılar ile ishali kes­mekte yardımcıdır. Özellikle yağı ağrı kesici, solunumu yu­muşatıcı etki yapmaktadır.
Haşhaş Kullanıldığı Yerler
Her türlü ekmek, sandviç, kuru pasta, kek, kurabiye gibi unlu mamüllerin üzerine, yöresel olarak hamurun içine de kullanılmaktadır. Yumurtalı şehriyelerle, mey­ve salatalarında sos olarak, mayalı ekmeklerde, hamur i işlerinde, böreklerde, kurabiyelerde, keklerde, koku ve tat vermekte kullanılır.

Kurutulmuş Maydanoz
Bağırsakları çalıştırır ve sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücü  ve terleticidir. Vücudu ve kanı temizler.Kabızlığı ve halsizliği önler. İştah açar. Ateş düşürür. Cilde canlılık verir ve cilt lekelerini azaltır. Romatizmaya iyi gelir. Saçları canlandırır. Diş etlerini güçlendirir. Yüksek tansiyonu düşürür.

Mercanköşk
Her türlü çorbada, özellikle sebze çorbalarında, bütün salatalarda (mevsim, deniz mahsulleri, patates, doma­tes,tavuk), mantarlı omletlerde, her türlü et ve sebze yemeklerinde kullanılır.
Terleticidir. Soğuk algınlığı ve gribin iyileştirilmesinde yarar­lıdır. Öksürük ve boğmacanın tedavisinde yardımcıdır. Yatış­tırıcıdır. İştah açar. Sindirimi ko­laylaştırır, hazımsızlığı giderir. İdrar söktürücü özelliği vardır. Gaz söktürücüdür.
Mercanköşk Kullanıldığı Yerler
Domatesli yemek ve salatalarda (yeşil salatalık), haş­lanmış sebzelerde (lahana, pırasa, havuç, patates), balık ve et yemeklerinde, kuzu ve dana eti ile yapılan ızgara ve soslu yemeklerde kullanılır. Kokusu kekiğe benzer ancak daha hafiftir. Tavuk kızartmalanraJa^jB na koymadan önce tavuğun içine bir miktar konuteSj lir. Ayrıca limon ve zeytinyağı ile kullanılması ta edilir. Sebzeli yemeklerde, çorbalarda, söğ pizza sosunda kullanılır.


Tabitta sağlığımız için oldukca fazla bitiki bulunmaktadır işte sizlere hemen her yerde bulabileceğiniz sağlığımız üzerinde oldukca olumlu etkileri olan bir kaç bitki ve nasıl nerde kullanabileceğinizi...

[Resim: saglik-bitki.jpg]

Nane
Hazmı kolaylaştırır. Gaz sök- türücüdür. Karaciğer yetersiz­liğini gidermeye yardımcıdır. Mide ağrılarını keser. Bağırsak spazmını giderir. Nefes almayı kolaylaştırır. Astım, grip, bronşit ve öksürük için yararlıdır. Mig­ren ağrılarında, uykusuzluk ve baş dönmelerinde faydalıdır.
Nane Kullanıldığı  Yerler
Değişik çorba çeşitlerinde (mercimek, ezogt ı, yayla), yoğurtlu soslarda (cacık, haydari, vb.), her ? 1ü sala­tada,dolma çeşitlerinde, sos yapımında, limon ile kay­natılıp mide rahatsızlıklarında (çay olarak) kullanılır. Serinletici alkolsüz içkilere ve çeşitli bitkisel çayların karışımına katılabilir.

Rezane
Özellikle sinirsel kaynaklı mide bulantılarını giderir. Anne sütü­nü artırır. Bebeğinde devamlı gaz problemi olan emziren an­neler ve bebekleri için rezene çayı faydalıdır. Kansızlığı gide­rir. Sakinleştirici özelliği vardır.
Rezane Kullanıldığı  Yerler
En çok kaynatılıp çay olarak tüketilir. Bal çorbala­rında, spagetti soslarında, salata soslarına patates salatalarında, somon, uskumru, levrek gibi balıkların buğulamalarında, mantar soslarında, çerkez tavuğu, kuzu eti, ızgara balık, kabak, bazı tür kekler ve konser­velerde kullanılır. Dilimlenmiş biber, soğan ve sosisle hazırlanan makarna soslarına katılır.

Sarı Haşhaş
Başta diş ağrıları olmak üzere ağrı kesici olarak yardımcıdır.Laksatiftir ve balık yağı yerine de kullanılabilir.
Sarı Haşhaş Kullanıldığı  Yerler
Her türlü ekmek, sandviç, kuru pasta, kek, kurabiye gibi unlu mamüllerin üzerine, yöresel olarak hamunm içine de kullanılmaktadır. Yumurtalı şehriyelerle,: ve salatalarında sos olarak, mayalı ekmeklerde, işlerinde, böreklerde, kurabiyelerde, keklerde, koku ve tat vermekte kullanılır.

Sarımsak
Bağışıklık sistemini uyararır ve aynı zamanda güçlendirir.Kandaki kolestrol ve kan şekeri düzeyini düşürür. Kanı sulandı­rır. Yüksek tansiyonu düşürür. Kronik bronşiti önlemeye yar­dımcıdır. Balgam, idrar, safra söktürücüdür. İştah açar ve sindirimi kolaylaştırır.
Sarımsak Kullanıldığı Yerler
Kıymalarda, makama soslarında, haşlamai. da, çoı balarda ve salamuralarda kullanılır. Diğer ba ratiar' karıştırılıp biftek ve diğer etlerin üzerine sürülerek piı rilir. Sarımsak, sıvı yağ, limon veya sirke ile karıştın rak salata sosu hazırlamada kullanılabilir.

Soğan
İştahı açar, mideyi kuvvetlen­dirir, cildi güzelleştirir. Mideyi temizler. İdrar ve balgam sök­türür. Ses kısıklığına, nefes borusu iltihaplarına iyi gelir. Kansızlığı giderir. Kan şekeri­ni ve böbrek taşlarını düşürür. Hücreleri yeniler.
Soğan Kullanıldığı Yerler
Yemeklere çeşni veren bir sebzedir. Köfte yapımında, zeytinyağlı yemeklerde, etli yemeklerde, bazı çorbalar­da kullanılır.

Sumak
Damar sertliğini önler, hazmı kolaylaştırır. İştah açıcı ve gaz söktürücü özelliği vardır. İshali durdurur, şeker hastalığında şekeri düşürür. Mikrop öldürücü ve ateş düşürücü etkisi vardır.
Sumak Kullanıldığı Yerler
Etli yemeklerde, köfte yemeklerinde, patates salata­sında, salata soslarında, çeşitli dolma ve atlılarda kullanılır. Yoğurtlu kebaplarda, mantı ve ben, hamur işlerinde, ekşilik vermek için kullanılır. Özellik ;okuyu azalttığı için soğanlı salatalarda tercih edilir.

Susam
İçindeki demir ve vitaminler nedeniyle kansızlığa doğal bir destektir. Kalp sağlığı için yararlı E vitamini içermektedir. Kolestrol ve yüksek tansiyonu düşürmede yardımcıdır.Ayrıca oldukca fazla enerji verir.
Susam Kullanıldığı  Yerler
Susam tohumu; kurabiye, simit, çörek, poğaça, börek, hamur işleri ve mayalı ekmelerde kullanılır. Sebzeleri kızartırken içerisine susam serpilebilir. Tavuk, hine#, ton balığı sandviç çeşitleri hazırlanırken, yağ ve ma­yonezle birlikte karıştırılarak kullanılır.

Karabiber
Antidoksan ve anti-bakteriyı özelliğe sahiptir. Gaz oluşumum azaltır, terlemeyi artırır. Üre atmaya yardımcı olur. Dünyada en çok kulanılan baharatlar arasında yer alan karabiber, doğu tıbbında ilaç olarak ve özellikle ishal ve diğer mıde-bağırsak hastalıklarında kullanılmak­tadır. Karabiberde bulunan ‘pipe­tin’ adlı maddenin zayıflamanıza yardımcı olabileceği düşünülüyor. Yeni yağ hücrelerini bloke ederek yağlarla savaşıyor.
Karabiberde Kullanıldığı Yerler
Sofranızda karabiberi kullanarak yeni tatların yanı sıra;Tavuk veya dana etini, zeytinyağı, tane kara er, defne yaprağı ve soya sosuyla 15-20 dakika buzdolabı la marine edebilirsiniz.Tüm kırmızı ve beyaz etlerde lezzet verici olarak kullanılır.

Tarcın
Ruhi sıkıntıları giderir. El ve ayaklardaki titremeleri ve da­mar tıkanıklığını önlemeye yar­dımcıdır. Kalbi kuvvetlendirir. İştah açar, hazmı kolaylaştırır. Mide rahatsızlıklarını giderir. Gaz söktürücüdür. ishali keser. Kan şekerini dengeler. Kandaki yağ ve kolesterol miktarını dü­şürür. Bal ya da limon suyuyla birlikte alındığında boğazdaki yanmalara iyi gelir.
Tarcın Kullanıldığı  Yerler
Elmalı tartlarda, sütlaç-tavuk göğsü gibi sütlü tatlılar­da, incir gibi kuru meyve tatlılarında kullanılır. Aşure ve salepde kullanıldığında mükemmel bir tat vermektedir. Tarçın, kaynayan sıvının içerisinde kesinlikle kullanıl mamalıdır. Aksi takdirde tadını özelliğini kaybeder.
Damar sertliğine oldukca iyi gelir.Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Unutkanlığa iyi gelir. Vücut direncini artırır.Tat, koku vermek ve çeşni arttırmak amacıyla; çorba­larda, dolma, iç pilav, kek, bisküvi ve puding yaımında kullanılır.

Zencefil
Mide bulantısına, şişkinin ğe, kusmaya karşı iyi gelir. Antiseptik özelliği nedeniyle enfeksiyonlara karşı etkilidir. Kan dolaşımını dengeler ve hipertansiyona iyi gelir. Soğuk algınlığına ve kabızlığa karşı etkilidir. Bağırsak bozuklukla­rını giderir, ishali keser. Beden ve zihin gücünü artırır.
Zencefil Kullanıldığı  Yerler
Lezzet vermek amacıyla yemeklere, yemek soslarına ilave edilir. Kek, kurabiye, pasta, bisküvi, tuzlu kraker ve böreklerde kullanılır.Kırık çıkıklarda yaralanmalarda iltihap oluşturan maddelerin ortaya çıkışını geciktirir. Üst solunum yolları, astım, bronşit ve sinüzite iyi gelir. Katarakt oluşumunu engellemeye yar­dımcıdır. Karaciğere faydalıdır. Hafızayı güçlendirici özettiği vardır.

Zerdacal
Alzheimer, ve depresyon unutkanlık gibi hastalıklara karşı oldukca faydalıdır.Vucutta olşan yarların ,yanıkların kısa sürede iyileşmesini sağlar,kalp hastalıkllarını önlemede oldukca etkilidir.Mideye bağırsaklara oldukca faydalıdır ülser gastirit oluşumunu önler oluşan mide rahatsızlıklarını önler.
Zerdacal Kullanıldığı  Yerler
Balık çorbası, pilav, kuzu, dana, söğüş 3 çeşitti seb­zelerde baharat olarak kullanılır. Diğer yemeklerinize de katabilirsiniz. Bal ile karıştırıp cam bir kavanozda muhafaza edip, sabahları bir çay kaşığı yiyebilirisiniz.


Maydanoz

Sabahları tüketeceğiniz yarım kase maydanoz ödem ve şişkinlik için en etkili besinlerden biridir.

Nar Veya Nar Suyu
Özellikle taze nardan elde edilmiş nar suyu, ödem attırıcı etkiye sahiptir. Ancak şeker rahatsızlığı bulunanların nar suyunu hangi miktarda tüketmesi gerektiğini hekimine danışarak öğrenmesi gerekmektedir.

Muz
Muz, içeriğinde bulunan potasyum ile vücuttaki ödemleri yok etmeye oldukça faydalı bir meyvedir. Bununla birlikte insan vücudun ihtiyacı olan doğal şekerin alınmasını da sağlamaktadır. Muzun tüm bu faydalarının yanında gizli gücü ise, vücudumuzun güzel kokmasına faydalı olmasıdır.

Ananas
Doğal detoks olarak da bilinen ananası market raflarında her mevsim bulabilirsiniz. Ödem ve şişkinlik için ananası parçalara bölerek meyve suyu biçiminde de tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay
Bitki çayları arasında yeşil çayın yeri herzaman ayrı olmuştur. Fakat bu harika çayı yüksek miktarda içmemek gerekiyor. Aksi halde kalp çarpıntısına sebep olabilmektedir. Salatalık Salatalık sağlık için hazırlanan listelerde herzaman ilk sıralarda yer bulmuştur. Bünyesinde mevcut olan su miktarıyla günlük su ihtiyacımızı da karşılamaya faydalı olmaktadır. Taze salatalık mideyi rahatlatıcı faydasıda bulunmaktadır.

Yoğurt
Ödem ve şişkinlik için kullanacağımız az yağlı yoğurdu herhangi bir bakkaldan alabilir, yada daha da güzeli yoğurdumuzu kendimiz yapabiliriz. Detoks içecekleri ve smoothielerin de liste başında bulunan yoğurdun prebiyotik etkisi ödemlerden kurtulmaya faydalı olmaktadır.

Su
Bol bol su tüketmek, ödemlerden ve şişkinliklerden kurtulmanın en önemli kuralıdır. Günlük 1,5 litre ve üzerinde su tüketmek gerekmektedir. fakat arka arkaya içilen su vücut için zararli olabilmektedir. Su tüketimini gün içerisine yaymak en uygun seçim olacaktır. Ayrıca dip not olarak belirtmek gerekirse, kızartmalar, kafein, gazlı içecekler, hazır soslar, tuz ve sodyum tüketimini de minimuma indirmek ödem ve şişkinliklerden kurtulmada oldukça önemlidir. Bilindiği üzere gazlı ve kafein barındıran içecekler sağlık açısından da oldukça riskli sayılır. Sağlıklı beslenmek her birey için değerlidir.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi