Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
X NUR PASTANESİ
#1
X NUR PASTANESİ  KORKUTELİ /ANTALYA


 Yolunuz bir şekilde Korkuteli’ne dü­şerse, Atatürk Meydanı'ndaki Nur Pastanesi'ne uğra­mayı ihmal etme­yin. Bu pastane ya­rım yüzyılı aşkın bîr süreden beri, yöre­nin ağzını tatlandı­rıyor. Buranın iki şeyi çok meşhur, bir tanesi yanık dondurma diğeri ise mantarlı su böreği. Ben su böreğinin peynirlisini severim. Kıymalısına pek yüz vermem. Neden mantar konduğuna ise pek anlam veremedim.


 Mantarlı Suböreğini pastane yöneticisi Orhan Gülseren şöyle an­latıyor:

 "Korkuteti’ndeki kültür mantarı üretimi, bu böreğin doğmasının sebebi­dir. Korkuteli'nde Türkiye kültür mantarının dan üretiliyor ve bütün Türkiye'ye de buradan gönderiliyor. Son iki seneden beri de yapılan kültür mantarı festivali, bizim aklımıza mantardan nasıl yararlanabiliriz sorusu­nu getirdi. İlk sene mantarın baklavasını yaptık ve birinci olduk. Daha son­ra da mantarlı su böreğini denemek istedik. Su böreğinin hamuru için Or­ta Anadolu’nun sert buğdaylarını seçiyoruz. Bir kilo una 6-7 tane yumur­ta ilave ediyoruz. Katı bir hamur elde ediyoruz. Bu hamur yapıldıktan son­ra bir makinede küçük parçalar halinde açıyoruz ve bayan arkadaşlarımız bunları daha büyük boyda açıyorlar. Açıldıktan sonra pişirilme, soğutulma ve serilme evrelerinden geçiriliyor. Pişirilme anından sonraki tepsiye di­zilişi el marifeti ister. Tepsiye önce 9 kat yufka konuyor, her katın arasına tereyağı sürülüyor. Sonra çığ süte mayalanmış özel peynirimizi, peynirin üstüne de dilimlenmiş mantarları serip tekrar 9 kat yufka koyuyoruz. Piş­meye hazır hale geliyor. Böreğimiz döne döne pişiyor. Pişme süresi yarım saat kırk beş dakika arasında değişiyor. Tüketim kışın 60-70 tepsi arasın­dayken yazın 100 tepsiye kadar çıkıyor.”

Lezzet Duraklan 

Mehmet Yaşın değerlendiriyor:

 Mantarlı su böreğini ilk defa yiyorum ama bundan sonra ömrü­mün sonun kadar da yiyebilirim. Eğer Korkuteli'ne yolunuz dü­şerse, soluklanmak için Nur Pastanesi ne uğrayıp bir dilim man tarh su böreğinin tadına bakın. Aman yanık dondurmayı yemeyi de ihmal etmeyin. İnsanın ağzında ilginç isli tatlar bırakan don­durma bence yurt dışında tanıtılmaya ve pazarlanmaya değer. Yanık dondurma, Denizli'nin yanık yoğurdu gibi sütün dibi tuttu­rularak yapılıyor. Nur PsstdncsıUzunoluk Mah. M.Akif Cad.No: 129 KORKUTELİ / ANTALYA Tel : 0 242 643 16 06 Gsm : 0 533 306 01 01 KORKUTELİ RehberiKorkuteli Antalya'nın ilçesi, İstanbul ve Ankara'dan Antalya'ya giderken Korkuteli ayrımı var.Kaç ve Kalkarı n gidecekler orman içinden seyrederi bu yolu izleyebiliyor. Antalya'ya girmeden Korkuteli Elmalı-Gömbe üzerinden önce Kaş, sonra da Kalkan a ulaşılıyor.Antalya - Korkuteli arası 67 Km,Roma, Selçuklu; Hamıtogulları ve Teke Beylikleri ite Osmanlı dönemlerinden bir çok eseri barındırıyor. Alaaddin Mahallesi ilçenin çekirdeği.Oldukça yüksek, denizden 1020 metre. Torosların başlangıcı olan Bey Dağları üzerinde, Yaylacılık zamanında AntalyalIların yaylalarından biriydi, ilçe merkezi nüfusu 17 bin kadar.Baraj göllerinde aynalı sazan ve alabalık yetişiyor. Lokantalarda bulunabiliyor.KonaklamaKasaba oteli düzeyinde konaklama olanağı var. Antalya, Kaş-Kalkan a ise her nitelikte otel bulunuyor.www.hotelauide com n adresinde otelleri inceleyebilirsiniz.
Bul
Cevapla


İmlemeler

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi