Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mikroorganizmalar Nasıl Çanlılardır?
#1
Mikroorganizmalar Nasıl Çanlılardır?

Mikroorganizma Nedir?

Mikrooganizma, Mikroskobik (çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olup ancak mikroskop ile görülebilen) organizmaların genel adıdır. Mikroorganizmalar derimizin hemen her yerinde bulunur. Ama en çok parmaklarımızın arası ve tırnaklarımızın içiyle yüzümüz, sırtımız ve göğsümüzde yaşarlar.

[Resim: Mikroorganizma-Nedir.jpg]

Ayrıca koltuk altlarımız gibi nemli bölgeleri de çok severler. Ayak parmaklarımızın arasında yaşayan bakteriler de var. Bu bakteriler ayak kokusunun da nedenidir. Ayrıca bazı mantar türleri de ayak derimize ve tırnaklarımıza yerleşebilir.
Derimizin her bir santimetrekaresinde ortalama birer milyon bakteri bulunur. Ancak bu bakterilerin sayısı her yerde eşit dağılım göstermez. Örneğin, koltuk altları­mızda santimetrekarede milyonlarca bakteri bulunur.

Midede yiyeceklerin parçalanmasından sorumlu olan sindirim enzimleri ve asitli maddeler bulunur. Bu nedenle birkaçı dışında bakteriler midede yaşayamaz. Ağzımızdaki mikroorganizmalar dilimizin ve dişlerimizin üzerinde yaşar. Tükürüğümüz sayesinde bunların çoğu mideye gönderilir. Yine de milyonlarcası ağzımızda kalıp buraya yerleşir.

Bağırsaklarımızın içi ılık ve nemlidir. Burada trilyonlarca mikroorganizma yaşayabilir. Bu mikroorga­nizmaların çoğu sindirimde rol oynamak, vitamin üretmek, zararlı mikroorganizma türlerinin büyümesini önlemek gibi vücudumuz için pek çok yararlı işleve sahiptir. Ancak bağırsaklara yerleşen bazı bakteriler hastalıklara neden olabilir.
Mikroorganizmalar beynimize, kalbimize, midemize, bağırsaklarımıza, akciğerlerimize ve başka bazı iç organlarımıza da yerleşebilir. Bunların bir kısmının hastalık yapıcı etkisi olabilir. Örneğin kalbe yerleşen bazı bakteriler kalp kapakçıklarında hasara ve damarlarda tıkanıklığa yol açabilir.
Bul
Cevapla


İmlemeler

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi