Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şimdi'de Toplama Telefonlar'mı Geliyor...
#1
Şimdi'de Toplama Telefonlar'mı Geliyor...

Özellikle 90'lı ve 2000'li yıllara damgasını vuran toplama bilgisayar devrinden sonra çok yakında "toplama" akıllı telefonları kullanmaya başlayacağız. Peki ama Phonebloks bunu nasıl gerçekleştirecek?

[Resim: %C5%9Eimdide-Toplama-Telefonlarm%C4%B1-G...ehberi.jpg]

Teknoloji her geçen gün dört bir yandan hızla gelişmeye devam ederken, biz son kullanıcıların bu gelişmelerden en çok yararlandığı alanlardan biri ise neredeyse elimizden hiç düşürmediğimiz cep telefonları oluyor.

Apple, Sony, Samsung gibi teknoloji devleri amiral gemisi olarak nitelendirilen en iyi modellerini her yıl daha iyi ve daha hızlı donanımlar ile güncelleyip yeni modelleri tüketicilere tanıtırlarken, piyasadaki en iyi donanıma sahip telefonu bile alsanız birkaç ay içerisinde telefonunuzun üstüne birkaç model daha çıkabiliyor. Durum böyle olunca son teknolojiyi takip etmeyi seven kullanıcılar neredeyse her yıl telefon değiştiriyor. Hatta biraz özeleştiri yapmak gerekirse ülkemizde kullanıcılar ama gerekli ama gereksiz çok kısa aralıklarla telefon değiştiriyor diyebiliriz.

Durum böyle olunca akla telefonların donanımı da masaüstü bilgisayar gibi parça değiştirilerek güncellenebilir mi?" sorusu geliyor. Bu fikri gerçeğe dönüştürmek için yola çıkan Phonebloks projesi ise her ne kadar ilk etapta bir hayal olarak başlasa da şimdilerde son kutlamaya sunulmak için gün sayıyor. İslerseniz ilk olarak bu projenin çıkış noktasına ve ne olduğuna göz atalım.
Kamerası bozulan Dave Hakkens'in kolayca tamir edilip, yükseltilebiiibir tüketici elektroniği ürün üretme hayali kurması ile ilk tohumları atılan Phonebloks kısa bir sürede akıllı telefon sektörünü değiştirebilecek bir projeye dönüşüyor. 2012 yılının Aralık ayında yaşadığı olay sonucu bu konu üzerinde düşünmeye başlayan Dave Hakkens, 2013 yılının Ocak ayında elektronik atıklan azaltma amacıyla proje üzerinde çalışmaya başlıyor. Çalışmalarının ilk ürünü olarak bir video hazırlayan Dave Hakkens videosunun Eylül ayında yayınlıyor ve viral olarak çok hızlı yayılan video ilk 24 saat içerisinde 1 Milyon izlenmeyi aşıyor. Bu başarının ardından birçok yerde haber olan Phonebloks daha sonra Ekim ayında sosyal ağlar üzerinden bir kampanya başlatıyor ve projeye destek verenler sosyal ağlar üzerinden bu desteklerini paylaşıyorlar. 
Bu kampanya da kısa süreç meyvesini veriyor ve o zaman Google'a ait olan Motorola Phonebloks ile işbirliği yaparak Project Ara'yı duyuruyor. Her ne kadar Google daha son Motorola'yı Lenovo'ya satsa da Project Ara'yı da geliştiren ATAP birimini bünyesinde tutmaya devam ediyor ve Project Ara Google ile birlikte gelişmeye devam ediyor. Bu süreçte son kullanıcılarda projenin dışında tutulmuyor ve dsoout üzerinden son kullanıcıların fikirleri alınıyor. Son olarak ise geçtiğimiz Mayıs ayında Phonebloks Sennheiser ve Fairphone ile işbirliği yapıyor. Peki ama bu kadar hızlı ilerleme kat eden Phonebloksl hayatımızda ne gibi değişiklikler yapacak?

Aslına bakacak olursanız phonebloks son kullanıcılara sunulduğu zaman aşağı yukarı toplama bilgisayar devrindekine benzer bir durum bizi bekliyor diyebiliriz ancak bu sefer kendi cihazınızı toplamak için çok fazla bir teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yok çok kolay bir şekilde kendi telefonunuzu oluşturup daha sonra donanımsal güncelleme yapabileceksiniz.


 Phonebloks ya da Project Ara ile birlikte ilk cihazınızı satın alırken kendinize temel bir boyut belirlemeniz gerekecek. Hatta bu seçimin yapacağınız en kritik seçim olacağını söyleyebiliriz. Bunun ardından telefonunuzda yer almasını istediğiniz işlemci, ram, kamera, batarya gibi bileşenlere kendiniz karar »erebileceksiniz. Bunları telefonunuza monte etmek ise Lego'dan farklı olmayacak diyebiliriz. Son derece kolay bir şekilde bileşenleri telefonunuza yerleştireceksiniz ve telefonunuz kullanıma hazır |uruma gelecek. Üstelik bu işlemleri yapmak içip bilgisayar toplarken olduğu gibi teknik detaylara boğulmayacaksınız ya da lisans ücreti ödemeniz gereken bir işletim sistemi bulgpnayacak. Ücretsiz dağıtılan Android'i kendi hazırladığınız telefonunuzda kullanabileceksiniz.
Bul
Cevapla


İmlemeler

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi