Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maurits Cornelis Escher Kimdir ?
#1
Maurits Cornelis Escher Kimdir ?  Grafiğe Hayat Veren Maurits Cornelis Escher

Maurits Cornelis Escher  daha çok bilinen adıyla M.C. Escher, 1898 yılında Hollanda'nın Leeuwerden kentinde doğdu İnşaat mühendisi babas ev kadını annesi Serah ve dört erkek kardeşiyle 1903 yılına kadar doğduğu kent olan Leeuwarden'da kaldı  Aile Arnhem’e taşınınca Eschar piyano ve marangozluk eğitimi almaya başladı.


[Resim: Maurits-Cornelis-Escher-1.jpg]

 
Okul hayatı çok parlak olmayan Maurits Cornelis Escher resme yatkınlığı sebebiyle güzel sanatlara yöneldi ve 1919 yı­lında Haarlem’de Mimarlık ve dekorasyon eğitimi atmaya başladı, öğretmenin ısrarları üzerine grafik üzerine yoğunlaş­mak için mimarlık eğitimini bıraktı.Grafik eğitimini tamamlamasından sonra yegane tutkusu seyahati geziyi hayatının merkezine taşıdı.

[Resim: Maurits-Cornelis-Escher-2.jpg]

Escher'in eserlerine matematğide eklemesi 1937 yılında eserlerine kardeşinin etkisi ile olur.Sanatının yanına matematiğide ekler ardından okumuş olduğu eselerden mekalelerden etkilenerek bunlara simetriyide ekler.

[Resim: Maurits-Cornelis-Escher-5-1.jpg]

1954 yılında ünlü İngiliz matematikçi Coxeter ile tanışır, ömür boyu sürecek olan bu arkadaşlık Escher'in çalışmalarında yeni bir İham penceresi açacaktır. Onun makalelerindeki kuralları temel aldığı çalışmalar yapmaya başlar. 1955 yılında ise Coxeter Maurits Cornelis Escher eserlerindeki matematiğin kusursuzluğunu ortaya koyan bir makale yazar. Önceleri kimsenin pek de tanımadı Beher, 1956 yılındaki sergisinin Time Dergisi'nde yer almasıyla dünya çapında ün kazanır.

Yaşamı boyunca 448 litografi 2000in üzerinde çizim yapan Maurits Cornelis Escher eserlerini 5 ana dönemde ele alabiliriz.

1922'ye kadarla dönemi, erken dönem olarak adlandınlabilir. Çalışmalarında perspektif olarak kendini geliştirmiştir fakat Maurits Cornelis Escher'i  Escher yapan kafa karıştırıcı eserlerine göre biraz daha ilkeldir. Erken dönem, sanatçının kendini geliştirme evre olmuştur.l922'den 1935'e kadar olan dönemde perspektif üzerine yoğunlaşıp önemli bir ilerleme göstermiştir. Çalışmaları da kompleks bir hal almaya başlamıştır. Tower of Babel, Castrovalva, Atrani, Coast of Amalfi, Hand with Reflecting Sphere gibi ür eserlerini bu dönemde vermiştir.

[Resim: Maurits-Cornelis-Escher-3.jpg]

1941'e kadar olan dönemde bize başka bir coğrafyadan, İsviçre ve Belçika'dan, kusursuz perspektifine simetriyi de dahil eder seslenir. Başka bir coğrafyada, kaleminde Akdeniz kokusuyla evrilir eserleri simetriye. Çok sevdiği Akdeniz, kaleminde silinmey cek izler bırakmıştır Nereye giderse gitsin arkasından gelir. Bugün bile etkisi devam eden, anlamaya çalışırken bizi içine hap: den deniz ile gökyüzünün, balık ile kuşlann birbirine evirilişini seyrettiğimiz, siyah beyaz olduğu halde bize maviyi hissettir "Sky and Water", yapıttaki her objenin birbiriyle bağlantısını kusursuz şekilde kurguladığı, sanki sonsuz döngüden bir parça se yrediyormuş izlenimi yaratan "Metamorphosis" bu dönemin eserleridir.

[Resim: Maurits-Cornelis-Escher-1.jpg]

1954'e kadar olan dönemde simetrinin yanına üçüncü boyutu da dâhil eder. Bu sefer eserlerini sonsuz döngünün bir parçası olarak kurgulamaz, sonsuz döngüyü eserinin bir objesi haline getirir, iki boyutlu ve üç boyutlu nesneleri kusursuz şekilde birbiri ne bağlar. Escher ismiyle bütünleşmiş, uçsuz bucaksız merdivenleri "Up and Down", sonsuz döngüyü eller ile tasvir ettiği "Dra wing Hands", vazgeçemediği tutkusu sürüngenler "Reptiles" ve belki de gelmiş geçmiş en ünlü eseri "Relativity" bı döneme ait eserierdir.l954'ten ölümüne kadar olan dönem ününün zirvesidir.
 Bu dönemde yaptığı eserler hayati bc yunca yaptığı eserlerin belki de en başanlı olanlarıdır. Vazgeçemediği merdivenlerini ve sürüngenlerini bizlere be raber sunduğu "Convex and Concave", çizgilerin ritmiyle tasvir ettiği insan silueti "Rind", ilk bakışta sadeliğ sebebiyle Escher'in yaptığına şaşırdığınız fakat gizemini 10 saniye sonra fark ettiğiniz "Waterfall" ve yakla c altı ayını alan son çalışması "Snakes" bu döneme ait eserlerdir.

[Resim: Maurits-Cornelis-Escher-4.jpg]

1972 yılında hastalanan Escher, 27 Martta Hilversum'da hayata gözlerini kapamıştır. Geriye 448 litografi, 2000'in üzerinde çizim, çizimlere bakan gözlerde hala soru işaretleri bırakabilmiştir.
 
Soru işaretleri bırakan sanatçı, hala gündemdeki yerini korumak tadır. Sanatın matematikten bağımsız düşünülemeyeceğinin kanı tidir Escher.
Her eseri mate­matiğin sanatıdır veya sanatın matematiği .
Bul
Cevapla


İmlemeler

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi