Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İLGİNÇ BİLGİLER REKORLAR
#1
İLGİNÇ BİLGİLER REKORLAR

DÜNYANIN EN YAŞLI KUŞ FOSİLİ

2016 yılında Myanmar'ın batısında bulunan 99 milyon yıllık kuş fosili İlk kez kamuoyunun ziyaretine açıldı Bilim insanlanna göre, bu fosil günümüze kadar gelen en eksiksiz ve aynntılı kuş fosili ve dinozorlar döneminde yaşayan kuşlar hakkında daha çok bilgi edinmemizi sağlayacak.


[Resim: %C4%B0LG%C4%B0N%C3%87-B%C4%B0LG%C4%B0LER-REKORLAR.jpg]

DÜNUANIN EN BÜYÜK TELESKOBU

Dünyanın en büyük teleskobu olan La Palma'dakı 'Büyük Kanarya Teleskobu' bu unvanı kaybedecek gibi görünüyor Şili'de. Atacama Çölü'ndeki 4 bin metrelik Armazones Dağı'nın zirvesine inşa edilmeye başlanan teleskop dünyanın en büyük teleskobu olacak Yapının 2024'te tamamlanması bekleniyor

NASA GÜNEŞ'E GİDECEK

ABD Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 2018 yılında Güneş'e gitmeyi planlıyor Görevi gerçekleştirecek Solar Probe Plus adlı uzay araç Güneş'in dış atmosferini inceleyecek, yıldızlarla ilgili onlarca yıldır merak edilen sorulara yanıtlar bulacak Uzay aracının 1400 derece sıcaklığa maruz kalacağı belirtiliyor.

GÖBEKLİTEPE'DE YENİ ARAŞTIRMA

Edınburgh Üniversitesi nden iki araştırmacı, Şanlıurfa yakınlarında 12 000 yıl önceden kakın arkeolojik kazı alanı Göbeklıtepe'yi incelediler ve yapının gözlemevi olarak kuUarvkkğma dair ipuçlarına ulaştılar Araştırmacılar, sütunlar üzerindeki hayvan figürlerinin takımyf ettiğini, yapının bir tepenin üstünde inşa edilmesinin bir sebebinin de bu olabileceği işinin uzmanı arkoloklar tarafından ileri sürülmekte.

EN HIZLI ARAÇ

Dünyanın etrafında dönmekte olan uluslararası uzay istasyonu kendi yörüngesinde dakikada 465 km yol alarak dönüşünü sürdürmekte.

GOOGLE

Google'de tüm dünyada 1 dakika içinde 2.4 milyon konu hakkında arama yapılmakta.

ŞİMŞEK

Dünya üzerinde 1 dakikada tam 600 şişek çakmakta

BEBEK

Dünyanın dört biryanında daikada 250 bebek dünya gelmekte.
Bul
Cevapla


İmlemeler

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi