Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kendi Botunu Kendin Yap
#1
Kendi Botunu Kendin Yap

Önder Barış Aşık, Dahi.ai platformunu bireylere ücretsiz açıp isteyenlerin kendi Türkçe kişisel asistanını çalıştırmasını sağlıyor.Önder Barış Aşık, "Yapay zeka konusunda Türkiye'de bir devlet politikası olması gerekiyor" diyor.

[Resim: hacker.jpg]

Hava yağmurluysa insanlar pek dışarı çıkmaz,doğru. Evdeki kul­lanıcıların talebi artırdığı bir site işletiyorsanız, kuşkusuz bu yoğunluğu gerçekleşmeden önce bilmeyi tersiniz. Peki, algoritmalar sizin yerinize meteo- îoji verilerini işleyip yağmur tahmini yaparsa... ıder Barış Aşık işte bu örnekteki gibi insanların zekanın saptayacağı durumları ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Aşık, 2006’da Yedi Tepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduğunda elin­de sadece öğrenimi sırasında yaptığı yapay zeka projeleri, bitirme tezi ve eklenen yapay zeka ele­kendi kendine oynayabilen tavla programı vardı. Bir süre Turkcell Teknolojide yazılım mühendisi olarak çalıştıktan sonra 2012’de yapay zekaya yoğunlaşmak üzere Yapay Tech’i kurdu. İlk projelerden biri duy­gu analizi yapan bir yazılımdı; konuşma sırasında nötr, pozitif ya da negatif cümlenin saptayabiliyor­du. Bu projeyi geliştirip konuşma robotu (chatbot ya da bot) işine girmeye karar verdi ve sesli Türkçe ifadeyi anlayıp yemek sipariş eden bir bot geliştirdi Aşık, “Çok da güzel bir sistemdi. Yemek Sepeti’ne satarız diye düşünmüştük, olmadı; ‘asistan* işlevine iyi konumlandırmadık’* diyor. O da uygulamayı bir altyapıya dönüştürüp kullanım üzerinden fiyat- lamayla TurkcelPin mobil asistanına entegr Burada gelir modeli ortaya çıkmıştı ama o dönemd t mobil asistanlar pek popüler değildi.

Aşık, 2016’da Dahi.ai sitesini kurdu. Bu, herkesin kendi botunu yapabileceği bir platform; kullanmak için kodlama bilgisi gerektirmiyor. Örneğin kişi­ler, ücretsiz olarak Facebook Messenger’da ya da bir web sayfasında kendi botlarım oluşturabiliyor. Dahi.ai arkada kendi yapay zeka ve doğal dil işleme sistemleriyle botu çalıştırıyor. Bot sahibinin tek yapması gereken örneğin “Benim üç konum var; bu I konularda soru geldiğinde diyaloglarını şöyle kur­sun ve şuralardan bilgi alıp yanıtlasın** demek.

Aşık, Yapay Tech’i kurarken kendi kaynaklarını kullandı. Ardından TÜBİTAK desteği aldı. Ertesi yıl kendi yağıyla kavrulmaya sonra büyümeye başladı. Şimdilik yılda 300 bin Ura ciro yapıyor. Dahi.ai'yi şu anda sadece Türkiye’de kullandırıyor. Zaman» gelin­ce dünyaya açacak. Tahminimiz o zaman bu cironun epey bir farkla değişeceği yönünde.. .
Bul
Cevapla


İmlemeler

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi