Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GÜVENLI VE SAĞLIKLI ISI YALITIMI
#1
GÜVENLI VE SAĞLIKLI ISI YALITIMI IÇIN DIKKAT EDİLMESİ GEREKEN 4 ÖNEMLI KRITER

Enerji kaybının %40’ı yaşamımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz binalardan kaynaklanıyor. Bazı ısı yalıtım ürünleri, belirli bir süre sonra yalıtım değerini kaybedebiliyor. Bu noktada ısı yalıtımı için tercih edilecek ürünün, dayanıklılığın ve performansının her koşulda, uzun yıllar boyunca sürdürebilir olup olmadığının sorgulanması gerekiyor.

YANMAYAN VE ZOR YANICI ISI YALITIM ÜRÜNLERİ VE SİSTEMLERİ GÜN GEÇTİKÇE DAHA DA ÖNEM KAZANIYOR. BAŞTA KAMUYA AÇIK BİNALAR OLMAK ÜZERE TÜM YAPILARDA YANGIN DAYANIMI KUVVETLİ YAPI MALZEMELERİNİN TERCİH EDİLMESİ SON DERECE ÖNEMLİ.

[Resim: yalitim.jpg]

Bu yazımızda güvenli ve sağlıklı bir yalıtım için dikkate edilecek konuları sizin için 4 maddede derledik.

1. Doğal İçerik Ürünlerin insan sağlığına etkisi her geçen gün yeni bir araştırma ile gözler önüne seriliyor. Bilgiye erişimin ve paylaşımının kolaylaşması, toplumun bilinçlenmesi ile birlikte doğal içeriğe yönelim gün geçtikçe artıyor. Tüketicilerin ilk olarak gıda endüstrisine yönelik tercihleri ile başlayan bu yaklaşım, bugün yapı malzemeleri sektöründe de kendini gösteriyor. Özellikle mantolama olarak tarif edilen ve yapıları çepeçevre saran yalıtım ürünlerinin içerik özellikleri bu açıdan ayrı bir önem taşıyor. Günümüzde piyasaya yeni yeni girmeye başlayan mineral içerikli yalıtım malzemeleri bu talebe cevap veriyor. Mineral yalıtım malzemelerinin içeriğinde herhangi bir kimyasal madde bulunmuyor. Sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir doğal hammaddelerden oluşan, mineral yalıtım ürünlerinin kullanımı yaşamımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz yapıların insanlara daha sağlıklı ortam sunmasına olanak tanıyor.

2. Yangına Dayanım Yanmayan ve zor yanıcı ısı yalıtım ürünleri ve sistemleri gün geçtikçe daha da önem kazanıyor. Başta kamuya açık binalar olmak üzere tüm yapılarda yangın dayanımı kuvvetli yapı malzemelerinin tercih edilmesi son derece önemli. Yapılarda kullanılan, ısı yalıtım ürünlerinin ve sistemlerinin yangına dayanımı kritik önem taşıyor. İster mevcut binaya yapılacak uygulama olsun,
ister yeni yapılarda olsun, kullanılan ısı yalıtım malzemelerinin yangına dayanım performansının mutlaka tüketici tarafından sorgulanması gerekiyor. Piyasada bugün A1 sınıfı (hiç yanmaz) yanmazlık belgesine sahip yalıtım malzemeleri mevcut. Ülkemizde uygulanan yeni Yangın Yönetmeliği bu konuda önemli kısıtlamalar getiriyor. Başta kamuya açık binalar olmak üzere, yüksekliği 28,5 m’den fazla olan binalarda dış cephelerin en az zor yanıcı malzemeden olması gerekiyor. Yüksekliği 28,5 m den az olan bina cephelerinde yer alan pencere ve benzeri boşlukların üst ve yan kenarlarının 15 ve 30 cm eninde hiç yanmaz malzemeden, pencere gibi korumasız boşluklar arasında kalan bölgelerin ise düşeyde 100 cm yüksekliğinde yangına dayanıklı cephe elemanı ile kaplanması gerekiyor. Farklı yüksekliğe sahip bitişik nizamdaki yapılarda ise, yüksek binanın, alçak binaya komşu dış cephesinin hiç yanmaz malzeme veya sistem ile kaplanması gerektiği belirtiliyor. Yine zemin kotu üzerindeki 1,5 m mesafenin de hiç yanmaz malzeme ile kaplanması şartı var. Özellikle mantolama olarak tarif edilen ve yapıları tepeden tırnağa saran yalıtım ürünlerinin yangın dayanımı cephelerde bu yüzden kritik önem taşıyor.

3. Enerji Tasarrufu Enerji kaybının %40’ı yaşamımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz binalardan kaynaklanıyor. Bazı ısı yalıtım ürünleri, belirli bir süre sonra yalıtım değerini kaybedebilir. Bu noktada ısı yalıtımı için tercih edilecek ürünün, dayanıklılığın ve performansının her koşulda, uzun yıllar boyunca sürdürebilir olup olmadığının sorgulanması gerekiyor. Tercih sırasında ürünün ısı yalıtım performansını belirleyen “ısıl iletkenlik hesap değeri”ne dikkat edilmesi gerekiyor. Isı yalıtım sisteminin kalınlığını sabit kabul edildiğinde, ısıl iletkenlik hesap değeri ne kadar düşük olursa enerji tasarrufu da o oranda yüksek oluyor. Tüketiciler bu bilgileri, inşaatı yapan müteahhit firmaya veya binalarının ısı yalıtım uygulamasını gerçekleştirecek proje firmalarına sorarak öğrenebilir.

4. Yapıların Nefes Alması Yaşantımızın büyük bir kısmının geçtiği binaların iç hava kalitesinin, sağlığımız üzerinde önemli bir etkisi bulunuyor. Son yıllarda bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar hız kazanarak, tedbirler alınmaya başlandı. İç ortamın sağlıklı olması için, iyi bir havalandırma kadar, yapıların nefes alan yapı malzemeleri ile inşa edilmesi de önemlidir. Dış duvarların iç yüzeyinde yoğuşma olmaması için, difüzyon yapabilen yani içerideki buhar ve nemi doğal yollarla dışarı atabilen mineral yalıtım ürünleri tercih edilmelidir. Nem dışarıya atılınca, içeride kalan hava sağlıklı bir ortam sağlar. Tüketicilerin mantolama ürünlerine yönelik en önemli şikâyetlerinden biri de budur. Kullanılacak ürünün ‘difüzyon direnci’ olarak bilinen performansını sorgulamaları gerekir. Buhar difüzyon değeri düşük olan ısı yalıtım ürünleri tercih edilmelidir. Unutulmamalıdır ki, nefes alan duvarlar, yaşam konforunu etkileyen nem, küf, mantar ve mikroorganizmaların oluşmasını engelleyerek, yapıda sağlıklı bir yaşam ortamı sağlar.

A1 SINIFI HİÇ YANMAZ MALZEME NEDİR?

Binalarda kullanılacak yapı malzemelerinin yangına tepki sınıfları ve bina yüksekliğine göre kullanımı, “Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik”te belirtilmiştir. Yapı malzemelerinin yanıcılık sınıfları, TS EN 13501-1 standardına göre, A1, A2, B, C, D, E ve F sınıflarının, s (duman oluşumu) ve d (yanma damlaları) sınıfları ile kombine edilmesi ile oluşur. Yönetmelik bu kombinasyonları “Hiç Yanmaz, Zor Yanıcı, Zor Alevlenici, Normal Alevlenici ve Kolay Alevlenici” olmak üzere “malzemelerin yanıcılık özellikleri” adı altında 5 ana başlıkta gruplamıştır. 


Malzemelerin yangına tepki sınıfları, TS EN 13501-1’de belirtilen testler ile belirlenir. A1 Sınıfı Hiç Yanmaz yapı malzemeleri; yangın esnasında tutuşmaz (alev almaz), zehirli gaz veya duman çıkarmaz, yangın damlaları oluşturmaz, yanmaya katkıda bulunmazlar. Bu sayede, yangının yayılmasına da katkı sağlamazlar. Yangın esnasında yapı malzemesi kaynaklı zehirli gazlar oluşmayacağından, olası can kayıplarını azaltarak, yapı sakinlerinin binayı terk edebilmesi ve kurtarma çalışmaları için yeterli zamanı sağlarlar.
Bul
Cevapla


İmlemeler

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi