Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Orta Asyada İnanışlar ve Türkler
#1
Orta Asyada İnanışlar ve Türkler

Orta Asyada insanlar genelde tek tanrıya inanmışlardır.Bununla birlikte bu kabilelerde tuhaf bir eğilim göze çarpar.

[Resim: Orta-Asyada-%C4%B0nan%C4%B1%C5%9Flar-ve-...00x200.jpg]


 Han olarak hükmeden kişi aynı zamanda Gök Tann'nın yeryüzündeki gölgesi olduğu için, eğer bir han güçlü bir otorite kurmayı becerirse, halk arasındaki Şamanİst uygulamalar ve Tanrı dışındaki güçlere tapınma eğilimi azalır. Göklerde tek tanrı varsa, yeryüzünde de tek han olmalıdır değil mi? İşte bundan ötürü, Göktürk Hanlığının en parlak çağında yazılan Orhun Yazıtlarında 'Tanrı' kelimesi çok kez geçerken, bir tane bile 'Şaman' sözcüğü bulunmaz.
Hâlbuki Şamanist uygulamalar hiçbir yere kaybolmamıştır, ama güçlü bir hükümdar tek tanrı anlayışını öne çıkarmakta her daim fayda görür; çünkü hem otoritesini tek tanrıya dayaması gerekir hem de şamanlar doğayla ve ruhlarla bütünleşmeyi temsil eden insanlar oldukları için otoriteleri tanımaya pek de yatkin değildirler. Genelde az sayıda şamanı sadece kendi aralarında tutmak güçlü bir han için fazlasıyla yeterliydi.
Yine bütün bu sebeplerden dolayı, Türk Mitolojisi ve Orta Asya Şamanizm'i hakkındaki ayrıntılı bilgilerin elde edildiği topluluklar genellikle daha kuzeyde yaşayan ve merkezi otoritelerin erişmesinin daha zor olduğu kabileler oluyor.
Daha çok otorite istemek ya da bir milleti düzene sokmaya çalışmak gibi sayısız sebebe bağlayabiliriz, ama tek tanrılı inançlara yönelmenin tarihteki örnekleri yine bildiğiniz gibi bundan çok daha fazladır. Hatta günümüzde hala hüküm süren ilahi dinlerin başlangıç öykülerini de bunlardan saymak yanlış olmaz.
Birçok insanın hayatının merkezine koyduğu bir olgunun bu kadar kolay yönetildiğini düşünmek size berbat gelmiş olabilir ki bunu yapmak kolay da değildir zaten, sırf bu geçişleri yumuşatmak için yapılanlar başka bir yazının konusu olabilecek kadar geniştir. Fakat hele ki monarşi söz konusuysa hükümdarların güç için yapabilecekleri kadar geniş olamaz elbette.
Not:Alıntı değildir.Kaynak gösteriniz.
Bul
Cevapla


İmlemeler

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi