Haberle,Gündem,Yaşam,Saglık,Güzellik,Kadın,Moda,Aşk İlişkiler Evlilik,Faydalı Bilgiler,eDevlet,Tatil,Yemek Tarifleri...
Bilal Halit Sanatıyla Filistine Yardım Ediyor... - Baskı Önizleme

+- Haberle,Gündem,Yaşam,Saglık,Güzellik,Kadın,Moda,Aşk İlişkiler Evlilik,Faydalı Bilgiler,eDevlet,Tatil,Yemek Tarifleri... (http://eyasamrehberi.com)
+-- Forum: YAŞAM SAĞLIK GÜZELLİK, İLİŞKİLER,AİLE REHBERİİ (http://eyasamrehberi.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Forum: Kültür Sanat Mağazin (http://eyasamrehberi.com/forumdisplay.php?fid=40)
+--- Konu Başlığı: Bilal Halit Sanatıyla Filistine Yardım Ediyor... (/showthread.php?tid=2732)

Bilal Halit Sanatıyla Filistine Yardım Ediyor... - yonetim - 06-05-2021

Bilal Halit Sanatıyla Filistine Yardım Ediyor...

İstanbul 'da yaşayan Gazzeli grafiti ve fotoğraf sanatçısı Bilal Halit Filistin deki dramı sanatı analığıyla tüm dünyaya duyurmayı hedefliyor.

[Resim: Gazzeli-grafiti-ve-foto%C4%9Fraf-sanat%C...-Halit.jpg]

Yaklaşık bir yıldır İstanbul'da yaşamaya başlayan Gazzeli Bilal Halit (25) 12 yaşından ben grafiti ve hat sanatı üzerine çalışı­yor. Grafiti çizimlerinde çoğunlukla duvarları, kağıtları ve yolları kulla­nan Halıt ın çizımlerı gazetelerde, sosyal medyada yayınlandı.

Grafiti ve hat sanatını (kaligrafi) birleştiren genç aktivist. Fatih'te bir duvara Halep'teki bombalı saldırı­dan sonra fotoğraftanan ve savaşın sembolü halına gelen Ümran bebe­ğin resmini çizdi. Gazze de yaşarken uç savaş gördüğünü an­latan Halıt. 'Orada kadın­ların. çocukların ve genç­lerin olduğunu gördüm. Gazze de savaşın bittiğini hayal ediyorum, barış için­de yaşanan bir yer oldu­ğunu düşünüyorum diye konuşuyor. Çizgileriyle Fi­listin'in özgürlüğünü ifade eden Halıt duvarlara ve yollara barışı çizerken in­sanlar bizim evimizi de bızlerı de çiz diyor. Gazze deki her bir kişi barış içinde yaşamak istiyor. Ke­sinlikle savaş istemiyoruz, savaştan nefret ediyoruz diyor.

"Türkiye'yi ve Türkleri seviyoruz"
Filistin de sanat yapmanın çok zor olduğunun al­tım çizen genç sa­natçı. "Gazze'den çıkıp bir serginin parçası olamıyoruz sanatçılar olarak. Hiçbir sanatçı da Gazze'ye ' gelemiyor.
Çünkü bizimle diğer  ülkeler ara­sındaki sınırlar kapalı. Diğer yan­dan grafiti çizmek için gereken aletleri bulamıyor ve daha kötü kalitede­ki ürünleri kullanmak zorunda kalı­yoruz. Dünyayla iletişim kurabilmek, kültürel ve sanatsal etkileşimde bu­lunmak için sınırların açılmasını is­tiyoruz.
Gazze’de çok fazla sanatçı ve fotoğrafçının yetiştiğine dikkat çeken Halit, bu isimlerin yeteneklerini dünyaya gösterebilmek için yalnızca fırsat sunulması gerek­tiğini aktarıyor.

Uzun zamandır  Gazze'deki  ailesini göremediğmi söyleyen  Halit, Filistin pasaportu sahiple­ri rinin Türkiye dışındaki tüm ülkeler ile havaala­nında sorun yaşadığı­nı hatırlatıyor. Türkiye'nin Filistinlilere kucak açan bir ülke olduğunu dile getiren Halit, "Filis­tinli olduğumu duyan her Türk, Sen benim kardeşimsin Filistin'i seviyo­ruz' diyor. Biz de Türkiye'yi ve Türk­leri seviyoruz" değerlendirmesinde bulunuyor.