Haberle,Gündem,Yaşam,Saglık,Güzellik,Kadın,Moda,Aşk İlişkiler Evlilik,Faydalı Bilgiler,eDevlet,Tatil,Yemek Tarifleri...

Tam Versiyon: Bilal Halit Sanatıyla Filistine Yardım Ediyor...
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Bilal Halit Sanatıyla Filistine Yardım Ediyor...

İstanbul 'da yaşayan Gazzeli grafiti ve fotoğraf sanatçısı Bilal Halit Filistin deki dramı sanatı analığıyla tüm dünyaya duyurmayı hedefliyor.

[Resim: Gazzeli-grafiti-ve-foto%C4%9Fraf-sanat%C...-Halit.jpg]

Yaklaşık bir yıldır İstanbul'da yaşamaya başlayan Gazzeli Bilal Halit (25) 12 yaşından ben grafiti ve hat sanatı üzerine çalışı­yor. Grafiti çizimlerinde çoğunlukla duvarları, kağıtları ve yolları kulla­nan Halıt ın çizımlerı gazetelerde, sosyal medyada yayınlandı.

Grafiti ve hat sanatını (kaligrafi) birleştiren genç aktivist. Fatih'te bir duvara Halep'teki bombalı saldırı­dan sonra fotoğraftanan ve savaşın sembolü halına gelen Ümran bebe­ğin resmini çizdi. Gazze de yaşarken uç savaş gördüğünü an­latan Halıt. 'Orada kadın­ların. çocukların ve genç­lerin olduğunu gördüm. Gazze de savaşın bittiğini hayal ediyorum, barış için­de yaşanan bir yer oldu­ğunu düşünüyorum diye konuşuyor. Çizgileriyle Fi­listin'in özgürlüğünü ifade eden Halıt duvarlara ve yollara barışı çizerken in­sanlar bizim evimizi de bızlerı de çiz diyor. Gazze deki her bir kişi barış içinde yaşamak istiyor. Ke­sinlikle savaş istemiyoruz, savaştan nefret ediyoruz diyor.

"Türkiye'yi ve Türkleri seviyoruz"
Filistin de sanat yapmanın çok zor olduğunun al­tım çizen genç sa­natçı. "Gazze'den çıkıp bir serginin parçası olamıyoruz sanatçılar olarak. Hiçbir sanatçı da Gazze'ye ' gelemiyor.
Çünkü bizimle diğer  ülkeler ara­sındaki sınırlar kapalı. Diğer yan­dan grafiti çizmek için gereken aletleri bulamıyor ve daha kötü kalitede­ki ürünleri kullanmak zorunda kalı­yoruz. Dünyayla iletişim kurabilmek, kültürel ve sanatsal etkileşimde bu­lunmak için sınırların açılmasını is­tiyoruz.
Gazze’de çok fazla sanatçı ve fotoğrafçının yetiştiğine dikkat çeken Halit, bu isimlerin yeteneklerini dünyaya gösterebilmek için yalnızca fırsat sunulması gerek­tiğini aktarıyor.

Uzun zamandır  Gazze'deki  ailesini göremediğmi söyleyen  Halit, Filistin pasaportu sahiple­ri rinin Türkiye dışındaki tüm ülkeler ile havaala­nında sorun yaşadığı­nı hatırlatıyor. Türkiye'nin Filistinlilere kucak açan bir ülke olduğunu dile getiren Halit, "Filis­tinli olduğumu duyan her Türk, Sen benim kardeşimsin Filistin'i seviyo­ruz' diyor. Biz de Türkiye'yi ve Türk­leri seviyoruz" değerlendirmesinde bulunuyor.